Putnam County Agricultural and Industrial Fair, Inc © 2014

PUTNAM   COUNTY  FAIR   AUGUST  2-11,   2018

John Allen, President

931-252-2755

Premiums, Concessions, Over-All Fair Operations, Board Organization and Management

send email

 

David Hunter, Vice President

931-265-7429

Chairs events and commercial space; media contact; Cookeville Carnival, Master of Ceremonies for stage events

send email

 

Jane Sadler, Secretary

931-783-0380

Co-Chair Operations and Events Committee, Board Promotion

send email

 

Wes Roberson

931-267-3539

Co-Chair Sponsorship Committee, Sponsor Relations, Member of the Events Committee, Western Horse Event, Open Walking Horse Show, JackPot Roping and Spring and Fall East Arena Events

send email

 

Gina Hooper

931-260-1678

Sponsorship Committee, Events Committee, Blue Grass Band Contest, Old Time Dance Contest, Fairest of the Fair Committee

send email

 

Brenda Gentry

931-267-4910

Assistant Treasurer, Co-Chair of Sponsorship Committee, Chair of Senior Citizen Day, Pacesetters and Special Children’s Day Programs, Chair “Kids and Family Day at the Fair” Committee.

send email

 

Jerry Swift

931-260-8040

Member of the Operations and Sponsorship Committees, Grounds Support and Motor Events

 

Matt Gaw

931-644-5059

Events and Sponsorship Committees, Chair of Dairy, Beef, Sheep and Goat Shows

send email

 

Sally Askew

931-261-0075

Co-Chair of the Marketing Committee, Member-Operations Committee; Chair-New Events Committee

send email

 

 

 

John Allen, President

931-252-2755

Premiums, Concessions, Over-All Fair Operations, Board Organization and Management

send email

 

David Hunter, Vice President

931-265-7429

Chairs events and commercial space; media contact; Cookeville Carnival, Master of Ceremonies for stage events

send email

 

Jane Sadler, Secretary

931-783-0380

Co-Chair Operations and Events Committee, Board Promotion

send email

 

Wes Roberson

931-267-3539

Co-Chair Sponsorship Committee, Sponsor Relations, Member of the Events Committee, Western Horse Event, Open Walking Horse Show, JackPot Roping and Spring and Fall East Arena Events

send email

 

Gina Hooper

931-260-1678

Sponsorship Committee, Events Committee, Blue Grass Band Contest, Old Time Dance Contest, Fairest of the Fair Committee

send email

 

Brenda Gentry

931-267-4910

Assistant Treasurer, Co-Chair of Sponsorship Committee, Chair of Senior Citizen Day, Pacesetters and Special Children’s Day Programs, Chair “Kids and Family Day at the Fair” Committee.

send email

 

Jerry Swift

931-260-8040

Member of the Operations and Sponsorship Committees, Grounds Support and Motor Events

 

Matt Gaw

931-644-5059

Events and Sponsorship Committees, Chair of Dairy, Beef, Sheep and Goat Shows

send email

 

Sally Askew

931-261-0075

Co-Chair of the Marketing Committee, Member-Operations Committee; Chair-New Events Committee

send email

 

 

 

John Allen, President

931-252-2755

Premiums, Concessions, Over-All Fair Operations, Board Organization and Management

send email

 

David Hunter, Vice President

931-265-7429

Chairs events and commercial space; media contact; Cookeville Carnival, Master of Ceremonies for stage events

send email

 

Jane Sadler, Secretary

931-783-0380

Co-Chair Operations and Events Committee, Board Promotion

send email

 

Wes Roberson

931-267-3539

Co-Chair Sponsorship Committee, Sponsor Relations, Member of the Events Committee, Western Horse Event, Open Walking Horse Show, JackPot Roping and Spring and Fall East Arena Events

send email

 

Gina Hooper

931-260-1678

Sponsorship Committee, Events Committee, Blue Grass Band Contest, Old Time Dance Contest, Fairest of the Fair Committee

send email

 

Brenda Gentry

931-267-4910

Assistant Treasurer, Co-Chair of Sponsorship Committee, Chair of Senior Citizen Day, Pacesetters and Special Children’s Day Programs, Chair “Kids and Family Day at the Fair” Committee.

send email

 

Jerry Swift

931-260-8040

Member of the Operations and Sponsorship Committees, Grounds Support and Motor Events

 

Matt Gaw

931-644-5059

Events and Sponsorship Committees, Chair of Dairy, Beef, Sheep and Goat Shows

send email

 

Sally Askew

931-261-0075

Co-Chair of the Marketing Committee, Member-Operations Committee; Chair-New Events Committee

send email

 

 

 

Thank you to Sandy Miller for the Theme Photography

Website by Blackhawk Interactive

Putnam County Agricultural and Industrial Fair, Inc. © 2014

We  Love Our Sponsors - Show Them You Care!

Click image for their website

Fair Board Members 

January 23,2017. In the State Showcase Competition we received first place awards for our website, www.putnamcountyfair.org; our fair scrapbook and one of our quilts…hand-pieced and hand-quilted quilt made by Ruth Richardson.   Our fair book received a second place award as did the special feature on the fair created by the Herald Citizen.  We received third place awards for our ten-day pass to the fair, and the quilt made by Peggy Barrociere in the machine pieced machine quilted class.  We took thirteen entries and came home with seven awards.  Participation in the State Showcase competition was up almost 100 entries over last year.  We received $160 in cash awards.

Bringing Home the Loot

Left to right first row…Carol Vinson, Olivia Rathunde, Brenda Gentry, Jane Sadler, Jeremy Glascock, John Allen, Kay Sliger

Left to right back row…Kim Milligan, Gina Hooper and Thom Steger

Left to right front row…Wes Roberson, Susanna Clouse, Dawson Davidson, Barbara White, Caroline Hunter, Matt Gaw

Row two .. Dana Weidner, Angie Glascock, Brenda Gentry, Olivia Rathunde, Gina Hooper, John Allen, Carly Stout, Fairest of the Fair, State Senator Paul Bailey, Jane Sadler, Carol Vinson, Pam Thomas, Jessica Roberson.

Row three…John Edgington, Tim Thomas, Bert Collins, Sterling Sarr, David Gentry, Zach Rathunde, Glenn Jones, Jeremy Glascock, David Hunter, Thom Steger, Kim Milligan, Darla Stout, County Commissioner Reggie Shanks, Paul Hooper, Chris Weber, Bobby Vinson. 

The Putnam County Delegation …

Deputy Commissioner of Agriculture, Tom Womack presents the plaque for the First Runner-Up Award, AAA Division, TAF to Carly Stout, Fairest of the Fair, Susanna Clouse and Dawson Davidson, Putnam County Junior Fair Board Chairs.